-
Sıkça Sorulan Sorular
GENEL BİLGİ 

Melikşah Üniversitesi ne zaman kuruldu?

Melikşah Üniversitesi, Kayseri'nin ilk vakıf üniversitesi olarak, Burç Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı tarafından 19.08.2008 tarih ve 26972 sayılı resmi gazetede yayımlanarak kurulmuştur.

Kampusu nerededir?

Üniversite kampüsümüz, Talas İlçesi sınırlarında, şehrin güneydoğu tarafında, modern mimarisi ile dikkat çeken yapılardan oluşan, şehre hâkim bir tepe üzerinde kurulmuştur.

Kayseri'de üniversite okumak..!

Binlerce yıldan beri Orta Anadolu'nun ticaret ve sanayi merkezi, kara ve demiryollarının kavşak noktası olan Kayseri, doğal güzellikleri ve tarihi zenginliklerinin yanı sıra önemli bir cazibe merkezidir. Belki de Erciyes'in yüksekliği ve heybetinden etkilenen Kayserililer, geçmişte olduğu gibi bugün de şehirlerini Türk ticari hayatının tepe noktasına getirmişlerdir. Bugün Kayseri'de üniversiteli olmak; başta havayolu olmak üzere yoğun bir ulaşım ağıyla kolayca gelinebilen, büyükşehir hayatının her ayrıntısına rahatlıkla sahip olacağınız, tarihi ve turistik yerlere yakın, ticari hayatın nabzını hissedebileceğiniz bir şehirde üniversiteli olmak demektir.

Kayseri'de üniversiteli olmak..!

Kayseri büyükşehrin bütün imkânlarına sahip, fakat büyükşehir olmanın getirdiği stresten uzak, tarihi mekânları, mantı, pastırma ve sucuğu ile ünlü bir şehrimizdir. Yaşam kültürü çok gelişmiştir. Genel olarak çok ferah olan şehirde geniş alanlara yayılmış olan park ve bahçeler şehir sakinlerinin kullanımına sunulmuştur. Şehrimizde yemek kültürü de çok gelişmiştir. Sanayisi ve iş imkânlarıyla da birçok büyükşehirden önde bulunan Kayseri, mezunlarımız için çalışmak istedikleri alanlarda rahatlıkla iş bulabilecekleri bir şehirdir.

Kayseri'de yaşam nasıldır?

Derslerinizden fırsat buldukça, Erciyes'te kayağın keyfini çıkarmak, Kapadokya'yı keşfetmek, başta Kapuzbaşı Şelalesi olmak üzere, doğal güzellikleri yaşamak, şehirdeki kültür ve sanat etkinlikleri ile beslenmek, Türkiye'nin önemli markalarının doğduğu yeri daha yakından keşfetmek demektir.
 
ÖĞRENİM

Melikşah Üniversitesi ne zaman eğitim-öğretime başlamıştır?

Üniversitemiz eğitim öğretim hayatına 2009-2010 öğrenim yılı Güz döneminde başlamıştır.

Öğretim üyeleri kimlerden oluşmaktadır?

Üniversitemizin öğretim kadrosu; kendi alanlarında uzman, deneyimli ve uluslararası düzeyde başarılı akademisyenlerden oluşmaktadır. Öğretim Üyelerimizin büyük çoğunluğu doktorasını yurtdışında tamamlamıştır. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Akademik danışmanlık nedir?

Melikşah Üniversitesi'nde her öğrencinin bir akademik danışmanı vardır. Akademik danışman, öğrencilerimizin eğitim-öğretim ve diğer sorunlarıyla ilgilenmek için, bölüm veya program başkanının önerisi üzerine, dekan veya müdür tarafından görevlendirilirler. İngilizce hazırlık sınıfının bitimiyle birlikte, akademik danışmanlar belirlenmekte ve tüm eğitim boyunca akademik konularda öğrenciye yardımcı olunmaktadır.

Melikşah Üniversitesi lisans programları için gereken LYS puan türleri ve öğrenci kontenjanları nedir?

Üniversitemize Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ile öğrenci alınmaktadır. 2013-2014 eğitim öğretim yılı LYS puan türleri ve kontenjanlarımızla ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Üniversitenizde hangi fakülte ve bölümler bulunmaktadır?

Hukuk Fakültesi

Fen Edebiyat Fakültesi

 • İngiliz Dili ve Edebiyatı
 • Psikoloji

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

 • İşletme
 • İşletme (İngilizce)
 • İktisat
 • Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik
 • Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce)

Mühendislik-Mimarlık Fakültesi

 • Elektrik – Elektronik Mühendisliği
 • Elektrik – Elektronik Mühendisliği (İngilizce)
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce)
 • Endüstri Ürünleri Tasarımı
 • Makine Mühendisliği (İngilizce)
 • Mimarlık
 • İnşaat Mühendisliği (İngilizce)

Sağlık Bilimler Fakültesi

 • Hemşirelik

Sosyal Bilimler Enstitüsü

Fen Bilimleri Enstitüsü

Eğitim dili nedir?

Lisans programlarımızda eğitim dili Türkçe ve İngilizce olarak uygulanmaktadır. Günümüz kariyer ve iş hayatının ayrılmaz bir parçası olan yabancı dil, üniversitemizin eğitim anlayışında öncelik kazanmıştır. Tüm lisans programlarımızda İngilizce Hazırlık Dil Eğitimi zorunlu olarak uygulanmaktadır. Yabancı Diller Yüksekokulu ile ilgili detaylı bilgi için almak için lütfen tıklayınız.
 
BURSLAR

Burs olanakları nelerdir?

Eğitim Bursu

Üniversitemizi tercih edecek öğrencilere, LYS'de almış oldukları puanlara göre; %25 Burs %50 Burs %100 Burs imkanları sunulmaktadır. Burslu programlardan, % 100 burslu kazanan öğrencilerden eğitim ücreti alınmaz, % 50 burslu kazanan öğrencilerden eğitim ücretinin yarısı alınır, % 25 burslu kazanan öğrencilerden eğitim ücretinin 3/4'ü alınmaktadır.

Eğitim bursu öğrencinin öğrenime devam ettiği ve disiplin cezası almadığı sürece devam etmektedir. Eğitim bursu, barınma ve yemek ücretini kapsamamaktadır.

Özel Burs

Üniversitemizin burslu programlarını tercih edip, kayıt yaptıran öğrencilerden kayıt yaptırdığı puan türüne göre dereceye giren öğrencilerimize değişen oranlarda Özel Burs verilmektedir.

Akademik Başarı Bursu

Öğretim süresi boyunca her akademik dönem sonunda yapılacak değerlendirmeye göre hazırlık sınıfı hariç üstün başarı gösteren öğrencilere, o dönemi izleyen öğretim yarıyılı için geçerli olmak üzere, miktar ve koşulları her akademik dönem için Mütevelli Heyeti tarafından belirlenen karşılıksız Akademik Başarı Bursu verilmektedir.

Barınma Bursu

2013 LYS’deki sıralamada kayıt yaptırdığı puan türüne göre ilk 5000’e girerek üniversitemiz yurtlarında kalmak isteyen öğrencilerimizden yurt ücreti alınmamaktadır. 5001 ve 10000 arası dereceye giren öğrencilerimizden yurt ücretinin yarısı (%50) alınır. Barınma bursu disiplin cezası alınmadığı sürece devam etmektedir. Ayrıca üniversite yurtlarında kalacak her bir kardeş için %10 indirim uygulanır.

Üniversitemiz tarafından öğrencilerimize sağlanan burslar hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Burslu veya ücretli öğrenciler, başka bir burstan da yararlanabilir mi?

Öğrenci yukarıda belirtilen burslardan kendisinin lehine olan sadece birinden yararlanır. Öğrencilerin Melikşah Üniversitesi dışındaki herhangi bir kurumdan ek maddi destek almalarında hiç bir engel bulunmamaktadır.

Burslu öğrenciler burs haklarını ne zaman kaybederler?

Burslu lisans programlarına yerleştirilen öğrenciler, üniversite bünyesinde bölüm değiştirdikleri takdirde, eğitim burs haklarını kaybederler. Özel bursun devamı için öğrencinin; dönem not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.75 olması, başarısız dersinin bulunmaması ve disiplin cezası almaması şarttır. Barınma bursu, disiplin cezası alınmadığı sürece devam etmektedir.

Ücretli bir öğrencinin burs edinebilme olanağı nedir?

Ücretli öğrenciler hak kazandıkları takdirde, sadece Akademik Başarı Bursundan faydalanabilirler.
 
ÜCRETLER

Yıllık eğitim ücretleri ne kadardır?

2013-2014 akademik yılı ile ilgili eğitim ücretleri hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Eğitim ücretlerinde peşin ödeme indirimi veya taksitlendirme yapıyor musunuz?

Eğitim ücretinin kesin kayıt sırasında peşin ödenmesi halinde %5 indirim uygulanmaktadır. Eğitim ücretlerine anlaşmalı banka sözleşmesinde belirtilen şekliyle veya anlaşmalı kredi kartlarına, on (10) taksit imkânı sunulmaktadır.
 
SOSYAL İMKÂNLAR

Üniversitenizdeki sosyal imkânlar nelerdir?

Üniversite kampüsümüzde; açık ve kapalı spor kompleksleri, fitness salonu, yemekhane, kütüphane, kafeterya, kantin, sağlık merkezi gibi sosyal alanlar bulunmaktadır. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Kampüste bilgisayar ve internet olanakları nelerdir?

Melikşah Üniversitesi'nde sürekli yenilenen ve güncellenen çok güçlü bir bilgisayar ve internet altyapısı vardır. Üniversitemizin kampüs alanı içerisinde her dört öğrenciye bir bilgisayar düşecek şekilde bilişim altyapısı oluşturulmaktadır. Kampus alanında yüksek erişim hızına sahip internet bağlantısı bulunmaktadır. Kampus içerisinde bilgisayarlar çok hızlı bir yerel iletişim ağıyla birbirlerine bağlıdır. Ayrıca kampüs içerisinde pek çok noktada dizüstü bilgisayarlar için kablosuz internet erişimi sağlanmıştır. Melikşah Üniversitesi'nde eğitime başlayan tüm öğrencilere kayıt sırasında bir e-posta hesabı verilmektedir.
 
YURTLAR

Yurt imkânlarınız nelerdir?

Öğrencilerimize konforun, güvenliğin, hijyen ve temizliğin bir arada sunulduğu yurtlarımız; üniversitemize yakınlığının yanı sıra; ailenizi ve evinizi aratmayacak dostlukların kurulduğu bir ortam sunmaktadır. Güler yüzlü samimi idarecilerle sevgi ve saygıya dayalı dostluklar kuracak ve onlardan birlikte yaşamanın bütün inceliklerini öğreneceksiniz. Rahat ve huzurlu bir ders çalışma ortamında hedeflerinize daha kolay ulaşacaksınız. Derslerin dışında sosyal ve kültürel olarak kendinizi geliştirebileceğiniz imkânlardan yararlanacaksınız. Yurtlarımızın yapacağı oryantasyon günlerinde; gezi, sportif ve kültürel aktivitelerle beraber Kayseri'ye ve arkadaşlarınıza daha çabuk uyum sağlayacaksınız. Melikşah öğrenci yurtlarında milli birlik ve beraberlik duyguları içerisinde, dostluk ve kardeşlik bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. 

Melikşah Üniversitesi bünyesinde 9 adet yurt bulunmaktadır. Bunların dördü erkek öğrenciler, beşi ise kız öğrenciler için tahsis edilmiştir.

Yıllık yurt ücreti ne kadardır?

Güncel yurt ücretleri ve ödeme koşulları ile ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Üniversiteniz yurtlarında ne zaman kalmaya başlayabilirim?

Üniversite yurtlarında kalma talepleri yurtlardaki münhal oda imkânları nispetinde karşılanır. Üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrencilere üniversite yurtlarında kalabilmeleri için öncelik tanınır. Yurtlara kesin kayıtlarını yaptıran öğrenciler hemen kalmaya başlayabilirler.